Baňkování

Baňkování je rituál pro vaše tělo a zdraví. Snoubí v sobě tolik pozitivních účinků, na tělo, ducha i mysl, že není možné si jej nezamilovat. I já se zamilovala, sice na druhý pohled, ale cítím, že na celý život možná i více 🙂 

Každé baňkování je pro mě malým velkým rituálem. Přistupuji ke každému člověku a jeho tělu velmi individuálně, láskyplně a pečlivě. Proto se nejraději s klienty setkáváme opakovaně a dlouhodobě, dává to hluboký smysl pro obě strany.

Historie baňkování

Tato metoda patrně pochází z Číny a i dnes je nedílnou součástí tradičního systému léčení např. v Číně, Koreji, Tibetu nebo Indii. Je to starověká léčebná technika, která využívá principu přikládání baněk na vybrané části těla. Léčebného efektu je dosahováno využitím podtlaku v baňce za pomocí ohně nebo mechanickým vysátím vzduchu z baňky. Nejstaršími doklady, na kterých je vyobrazeno baňkování, jsou lékařské  pečetě zhotovené asi 3300 př. n. l ve starověké Mezopotámii. Detailně ho popisuje Hippokrates. Podrobněji byla tato metoda léčení písemně zachycena v Egyptě, v tzv. Eberově papyrusu (asi 1500 př. n. l.), který je jedním z nejstarších dochovaných lékařských textů s touto tematikou. O několik staletí později, ve starověkém Řecku, byla baňka považována za logo lékaře, což dokládá, jak významnou roli baňkování v soudobém lékařství hrálo. V důsledku zániku Římské říše a následných  etnických změn došlo v Evropě téměř k vymizení znalostí a praktikování léčby baňkováním.

Paracelsus pronesl:

“Kde příroda stvořila bolest , tam se nahromadily škodlivé látky. Pokud není příroda schopna se sama vyprázdnit, musí lékař na tomto místě udělat malý otvor, aby jí přišel na pomoc”

Je to jedna z nejefektivnějších metod, která rychle a bez vedlejších účinků  odstraňuje bolesti, ovlivňuje pomocí reflexních zón vnitřní orgány a má detoxikační účinky.

 

Pomůcky:

Dá se použít jakýkoli předmět, který vytvoří na kůži podtlak. V indii to bývaly bambusové rourky, v Germáni kravské rohy. Nyní jsou to nádoby ze skla, plastu či silikonu.

– Suché baňkování – nedochází k porušení kůže, vyvoláváme podráždění sáním, které způsobí že červené krvinky proniknou z cév do prostoru okolo, aniž dojde k poranění vlásečnic. Podtlak aktivuje funkci cév ve svalech a rozšiřuje je, což vede k usnadnění průtoku krve. Dochází k podráždění příslušných segmentů nasáním pokožky a škáry (vazivové vrstvy kůže), ve které jsou uložena četná nervová zakončení (receptory). Vzniklý podtlak způsobí také průnik červených krvinek z cév probíhajících škárou do okolního prostoru, čímž vznikají podkožní hematomy (modřiny). Oproti klasickým hematomům nejsou však bolestivé. Červené krvinky jsou nositeli kyslíku, proto dochází k výraznějšímu okysličení kůže a svalů v příslušném segmentu. Kromě krevního oběhu je podtlakem baňky stimulován také lymfatický oběh. Prostřednictvím receptorů daného segmentu také dochází ke stimulaci funkce vnitřního orgánu. Je potřeba někdy počítat s modřinkami, které mohou být viditelné i pár dní. Při pravidelných návštěvách toto mizí.

 Suché baňkování – nedochází k porušení kůže, vyvoláváme podráždění sáním, které způsobí že červené krvinky proniknou z cév do prostoru okolo, aniž dojde k poranění vlásečnic. Podtlak aktivuje funkci cév ve svalech a rozšiřuje je, což vede k usnadnění průtoku krve. Dochází k podráždění příslušných segmentů nasáním pokožky a škáry (vazivové vrstvy kůže), ve které jsou uložena četná nervová zakončení (receptory). Vzniklý podtlak způsobí také průnik červených krvinek z cév probíhajících škárou do okolního prostoru, čímž vznikají podkožní hematomy (modřiny). Oproti klasickým hematomům nejsou však bolestivé. Červené krvinky jsou nositeli kyslíku, proto dochází k výraznějšímu okysličení kůže a svalů v příslušném segmentu. Kromě krevního oběhu je podtlakem baňky stimulován také lymfatický oběh. Prostřednictvím receptorů daného segmentu také dochází ke stimulaci funkce vnitřního orgánu. Je potřeba někdy počítat s modřinkami, které mohou být viditelné i pár dní. Při pravidelných návštěvách toto mizí.

Čeho baňkováním dosahujeme?

  •  Pročišťování krve, zlepšení funkce oběhového systému, ovlivnění nervového systému, odstraňování bolestí, uvolnění kůže a podkoží, uvolnění ztuhlého svalstva. 
  • zrychlení metabolismu v kůži, zlepšení činnosti potních a mazových žláz, zvýšení přísunu živin ke tkáním
  • podpora regenerace kůže a zvýšení její odolnosti vůči různým škodlivinám
  • stimulace krevního a lymfatického oběhu
  • v kloubech dochází ke zvýšenému vylučování synoviální tekutiny, jsou odstraňovány spasmy kolem postiženého kloubu
  • stimulace vnitřních orgánů, zvýšení peristaltiky, mobility zažívacího ústrojí, zlepšuje se trávení a vstřebávání živin
  • dochází ke stimulaci nervových zakončení

Příklady některých zdravotních potíží, pro jejichž léčbu se využívá metody baňkování

  • Nemoci pohybového aparátu (revmatická onemocnění velkých kloubů)
  • Bolesti hlavy (přetížení svalstva šíje a krku; migréna; zánět středního ucha; záněty vedlejších nosních dutin)
  • Nemoci dýchacích cest (záněty průdušek; zápal plic)
  • Kardiovaskulární onemocnění (angina pectoris; nízký nebo vysoký tlak)
  • Nemoci trávicího systému (gastritida; chronický zánět slinivky břišní; jaterní onemocnění, poruchy žlučníku, zácpa)
  • Nemoci pohlavních orgánů (potíže spojené s klimakteriem; některé sexuální disfunkce u mužů i žen)
  • Nemoci močových cest (zánět ledvin, zánět močového měchýře)
  • Nemoci nervové soustavy (zánět nervů – neuritida; neuralgie – ischialgie; vegetativní dystonie)
  • Cévní onemocnění (křečové žíly)
  • Celulitida

Kontraindikace

Infekce, horečka, návykové látky, zánět žil, onkologická onemocnění, otevřené rány.

 

Po baňkování 

Pít hodně vody, aby tělo rychleji odvedlo škodlivé látky pryč (detoxikace). Nenamáhat se, nepít kávu, alkohol, nemýt se mýdlem.